Evde Serum Takma

Evinizden çıkmadan, trafikte stres yaşamadan, özel mobil ekibimiz ayağınıza kadar gelerek, önceden verdiğiniz bilgiler doğrultunuzda uygun evde serum takma hizmetini ayağınıza kadar getirmektedir.

Evde Serum Takma, Evde Kan Alma, Evde Hemşire, Evde Hasta Bakıcı, Evde Doktor Hizmeti, Evde Covid, Magic Med Evde Sağlık
Evde Serum Takma, Evde Kan Alma, Evde Hemşire, Evde Hasta Bakıcı, Evde Doktor Hizmeti, Evde Covid, Magic Med Evde Sağlık

Serum, şuruba benzeyen sıvı ve berrak bir maddedir. Plazmadan farklı yanı ise içinde fibrinojen maddesinin olmamasıdır. Bunun sebebi ise pıhtılaşmanın yaşandığı esnada bu madde parçalanarak fibrin maddesini çökeltir.

Parça parça olan bu fibrin maddesi daha sonra kan yuvalarına dolanıp pıhtı halini alır. Serum maddesinin kimyasal yapısının bilinmesi tıp açısından oldukça önemlidir çünkü çeşitli hastalıklara karşı bu bileşim farklılık gösterebilmektedir. Serum, insan vücudu için gerekli olan mineral ve sıvı desteğini damar yoluyla ve direkt kana karıştıran maddedir. Serum maddesinin vücuda en büyük desteği vücut içindeki eksik elementleri gidermektir. Serum maddesinin içine damar yoluyla nakledilmesi mümkün ilaçlarda katılarak verilmektedir. Bu sıvı hastanın tedavisinde kullanılan en etkili yöntem ve yardımcılardan biridir. Serum maddesinden kaza, hastalık, ameliyat esnalarında yararlanılır.

EVDE SERUM NASIL TAKILIR

Öncelikle yapılması gereken şeylerin başında doğru serum seçimi yapmak gelir. Serumu seçme işlemini yaptıktan sonra serum setinin açmak gerekir. Daha sonra serumun kapağı kopartılmak suretiyle açılır. Serumun ikinci kısım parçası olan serum setine ait olan plastik kısım açılmış olan serum kapağı kısmına yerleştirilir. Serum setine ait olan haznenin sadece üçte biri kadarı doldurulur. Daha sonra ise serum seti açılıp setin içinde bulunan hava serum ile doldurulmaktadır.

Evde Serum Takma

Hemşirelik uygulamaları arasında yer alan evde serum takma işlemi intravenöz (damar içi) ilaç veya sıvı tedavisine ihtiyaç duyan hastaların, evinin rahatlığında bu tedavi biçimini almasını sağlar. Evde serum takma tedavisinde amaç, hastaların hastaneye gitmelerine gerek kalmadan, bakım ve tedavilerini eksiksiz bir şekilde ev ortamında almalarını sağlamaktadır. Hastaların hastane süreçlerini kısaltmakla birlikte hasta yakınlarına da zamandan tasarruf sağlar.

Evde Serum Takma İşlemi Nedir?

Bir hastalığın tedavisi sırasında ihtiyaç duyulan serum uygulamalarının doğrudan damar içerisine intravenöz (IV) kateter yoluyla uygulanması işlemidir.

Hastanede yatan hastalara sıklıkla uygulanan serum takma işlemleri, ayaktan veya evde tedavisine devam edilen hastalarda da hekim reçetesi doğrultusunda uygulanmaktadır.

Evde Serum Takma İşlemini Kim Yapar?

Konusunda uzman ve lisanslı evde bakım hemşireleri tarafından gerçekleştirilir. Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış evde sağlık ve bakım hizmeti çalışanı olan bu hemşireler, yetkileri doğrultusunda hekim tarafından reçete edilmiş serum takma işlemi için eve gelerek gerekli uygulamayı gerçekleştirirler.

Evde Serum Hizmeti Kapsamında Sunulabilecek Bazı Tedaviler Şunlardır

Ağız yoluyla beslenmeyen hastalarda enteral ve parenteral beslenme tedavilerinde,

Hastalıklara bağlı elektrolit dengesi bozukluklarında, metabolik dengenin tekrar sağlanması gerektiğinde,

Enfeksiyon durumlarında uygulanan antibiyotik tedavilerinde,

Ameliyat sonrası ağrı yönetimi durumlarında,

Kemoterapi tedavilerinde,

Kardiyak terapi durumlarında hizmet uygulaması gerçekleştirilebilir.

Evde Serum Takma Hizmeti Hakkında

Hemşirelik uygulamaları arasında yer alan evde serum takma işlemi intravenöz (damar içi) antibiyotik, diğer ilaçlar, oral(ağız yolu) alımı olmayan hastaların damar içinden beslenmelerini sağlayan mama ve sıvı tedavisine ihtiyaç duyan hastaların, ev konforunda tedavilerini almalarını sağlar.

Evde serum takma hizmetinin amacı, hastaların hastaneye yada başka merkezlere gitmelerine gerek kalmadan, ilaç tedavilerini eksiksiz bir şekilde ev ortamında almalarını sağlamaktadır.

Evde serum takma hizmeti, hastaların hastane süreçlerini kısaltmakla birlikte hasta yakınlarına da zamandan tasarruf sağlar.

Serum Takma İşlemi Nedir?

Tanısı konulmuş hastalığın tedavisi için ihtiyaç duyulan serum/ilaç uygulamalarının doğrudan damar içerisine intravenöz (IV) kateter yoluyla uygulanması işlemidir.

Hastanede yatan hastalara sıklıkla uygulanan serum takma işlemleri, evde tedavisine devam etmek isteyen hastalarda da hekim reçetesi doğrultusunda uygulanmaktadır.

Eve Serum Takma Hizmetini Kim Verir?

Evde serum takma hizmeti, hemşirelik ve dengi okullardan mezun kişiler tarafından, alanında uzmanlaşmış evde bakım hemşireleri tarafından gerçekleştirilir. Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış evde bakım ve sağlık hizmeti çalışanı olan bu hemşireler, yetkileri doğrultusunda hekim tarafından reçete edilmiş serum takma işlemi için siz değerli hastalarımızın evlerine gelerek gerekli uygulamayı gerçekleştirirler.

Evde Serum Takma Hizmetini Kapsayan Tedaviler Nelerdir?

Ağız yoluyla beslenemeyen hastalarda parenteral(damar yolundan) beslenme tedavilerinde,

Hastalıklara bağlı elektrolit dengesi bozukluklarında, metabolik dengenin tekrar sağlanması gerektiğinde,

Enfeksiyon durumlarında uygulanan antibiyotik tedavilerinde,

Ameliyat sonrası ağrı tedavisi durumlarında,

Kemoterapi gören kanser hastalarının tedavilerinde,

Hastaneye gitmek istemeyen, hastane fobisi olan kişilere, evde serum hizmeti gerçekleştirilebilir.

Çağrı merkezindeki sağlık temsilcimiz bu talebinizi karşılamak için hastanızın reçetesini, yaşını, hizmet talep ettiğiniz ilçesi ve günleri, ilaçlarınızı temin edip etmediğinizi sorgulayacaktır.

Evde serum takma işlemi için uygun gün ve saat planlaması yapılır.

Serum takma işlemi için eve gelen hemşire öncelikle hasta ve hasta yakınlarına süreçle ilgili bilgi verir, bilgilendirilmiş onam formunu doldurur ve hasta/hasta yakınlarından onay için imza alır ve hizmeti alan kişinin kimliğinin fotokopisini hasta dosyasına ekler.

Evde serum takma işlemini gerçekleştirmeden önce ortamın steril koşullara uygun olmasını sağlar. Hijyen koşullarına uygun bir şekilde damar yolu açma işlemini gerçekleştirir.

Damar yolunun doğru açıldığından emin olduktan sonra, hekimin belirttiği şekilde ilaç /serum uygulamasını başlatır.

Evde serum tedavisi tamamlandığında hemşire serumu çıkartarak tedaviyi tamamlar.

Hastaya belli aralıklarda tekrar serum verilmesi gerekiyor ise hastanın koluna takılı olan kateter çıkarılmaz. Evde bakım hemşiresi, takılı bulunan kateterin korunması hakkında hasta /hasta yakınlarını eğitim vermekle sorumludur.

Evde Serum Takma Hizmeti Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evde serum ve ilaç uygulama sırasında hastalarda ilaca ait alerjik reaksiyonlar gelişebilir, uzman evde bakım hemşiresi hastanın durumundaki değişiklikleri izlemek ve gerektiği durumlarda hızlı aksiyon almakla görevlidir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar;

Kullanılacak sıvı ve ilaca karşı hastanın alerjik reaksiyonu olup olmadığı sorgulanmalıdır.
İlaç ve sıvılar takılmadan önce mutlaka son kullanma tarihleri kontrol edilmelidir.
İlacın hangi formatta uygulanması gerektiği evde bakım hemşiresi tarafından çok iyi bilinmeli ve yanlış uygulama yapılmamasına dikkat edilmelidir
Damar yolunun güvenli ve sabit olduğundan emin olunmalıdır.
Damar yolu üzerinde kızarıklık, şişme ve ağrı varsa damar yolu derhal değiştirilmelidir.

Evde Serum Takma Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Hasta ve Hasta Yakınları İçin Yaşam Kalitesini Arttırır. Evde serum takma hizmeti, hastanın evinde kendi olduğu için kendini daha konforlu ve güvenli hisseder. Bu konfor yaşam kalitesinin artmasını sağlar.

Zaman Tasarrufu Sağlar. Günümüz koşullarında hastanın transferi için hasta yakınlarının göstermesi gereken çaba ve harcanacak zamanın önüne geçer.

Hastane ve İğne Fobisi Olan Kişiler İçin Yerinde Bir Hizmettir. Hastane fobisi çok sayıda kişinin ortak korkusudur. Özellikle iğne ile ilgili bir işlem uygulanacağını bildiğinde tedavileri reddeden hastalar bile olmaktadır. Böyle bir durumda evde ortamında planlanan evde serum uygulaması hastanın güvenli alanında yapılacağı için hasta bir ciddi anlamda rahatlar.

Hastanın Enfeksiyon Riski Azalır. Hastanın yeni gelişebilecek farklı enfeksiyonlardan uzak durması önemlidir. Evde serum takma hizmeti ile bir hastanede veya merkezde gelişebilecek enfeksiyonların önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.