Evde EKO (Ekokardiyografi) Çekimi

Evde EKO (Ekokardiyografi) Çekimi

Evde bakım ve sağlık hizmetlerinin görüntüleme uygulamaları arasında yer alan ve son teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen “evde eko çekimi”, kalp hastalığı tanısıyla takip edilen veya ani gelişen kalp rahatsızlıkları ile ilgili durumlarda, teşhis, takip ve tedaviyi planlama amaçlı kullanılan, yüksek konforlu bir hizmet türüdür.

Evde EKO (Ekokardiyografi) Çekimi, Evde Kan Alma, Evde Hemşire, Evde Hasta Bakıcı, Evde Doktor Hizmeti, Evde Covid, Magic Med Evde Sağlık
Evde EKO (Ekokardiyografi) Çekimi, Evde Kan Alma, Evde Hemşire, Evde Hasta Bakıcı, Evde Doktor Hizmeti, Evde Covid, Magic Med Evde Sağlık

Ekokardiyografi nedir?

Ekokardiyografi yani EKO, ses dalgaları aracılığıyla kalbin iç yapısıyla fonksiyonlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi işlemine verilen isimdir. Ekokardiyografi kalp ultrasonu olarak da bilinmektedir. Ekokardiyografide ses dalgalarını kalbe ileten bir alet, görüntüleri kaydeden- ölçüm yapan ve ekranı olan bir cihaz kullanılır.

Ekokardiyografi hangi hastalıklarda kullanılır?

Kalbin yapısal tüm hastalıkların tanısı, (kalp büyümesi, kalp kası hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, hipertansif kalp hastalıkları, kalp yetmezlikleri, kalp zarı hastalıkları, kalp içi kitleler, pıhtılar, kalp tümörleri, doğumsal kalp anormallikleri, hatta aort denilen vücuttaki en büyük çaplı damara ait hastalıkların), ekokardiyografi işlemi ile konur. Ayrıca kalple ilgili cerrahi geçiren hastaların da ileriki rutin kontrollerini yapmak için kullanılmaktadır.

Eko Neden Çekilir?

Doktorunuz kalbinizin yapısına bakmak ve kalbinizin işlevlerini kontrol etmek için bir Ekokardiyografi testi isteyebilir. Aşağıda maddeler halinde belirtilen kalple ilgili olabilecek pek çok hastalık, Ekokardiyografi (EKO) sayesinde teşhis edilerek gerekli tedaviler düzenlenmektedir.

 • Kalbin kasılmasıyla birlikte bir kerede atan kan miktarının belirlenmesi
 • Kalp kapakçıklarının kontrolü ve hastalıkları
 • Kalp zarı hastalıklarının tespiti
 • Kalp boşluklarının kontrol edilmesi
 • Kalp duvarı hareket ve bozuklukları
 • Kalp damar hastalığı varsa kalpte kasılmanın kontrolü
 • Kalp boşluklarında değişkenlik gösteren basıncın değerlendirilmesi
 • Pıhtı ihtimalinin araştırılması
 • Kalp krizinin verdiği hasarın tespiti
 • Kalp romatizması
 • Kalp yetersizliğinin kontrol edilmesi
Evde Ekokardiyografi Çekimi Hangi Hastalarda Kullanılır?

Evde görüntüleme uygulamalarından biri olan Ekokardiyografi (EKO) çekimi, genellikle, yatarak tedavisine devam edilen, herhangi bir hastaneye veya görüntüleme merkezine götürülemeyen, taşınamayan, kalp hastalığı olan, felçli, Alzheimer hastalığı olan, bilinci yerinde olmayan, ya da herhangi bir nedenle dışarıya götürülmesi mümkün olmayan hastaların tanı ve tedavilerinde destek olarak kullanılmaktadır.

Ekokardiyografi nasıl uygulanır?

Ekokardiyografide hasta öncelikle sol yanına yatırılır ve hastanın göğüs kafesinin üzerine jel sürülen transdüer kalp bölgesinde dolaştırılır. İşlemde X-ray kullanılmaz. Ekokardiyografi bir ultrason teknolojisidir. Ağrısız bir tetkiktir, hastalarda bir yan etkiye neden olmaz. Ekokardiyografi cihazının ekranında kalple ilgili tüm veriler görülebilmektedir. Tüm sonuçlar yine tetkiki yapan kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmektedir.

Evde Eko Hizmeti Nasıl Verilir?

Evde eko hizmeti, kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili bir ihtiyaç sonucunda istenilebilecek bir görüntüleme tekniğidir. Hastadan sorumlu hekimin talep etmesi üzerine veya tedavi süresince aile tarafından talep edilmesi durumunda evde eko çekimi uzman kardiyoloji hekimi tarafından gerçekleştirilir.

Evde Eko Çekimi Nasıl Yapılır?

• Öncelikle hasta EKO çekimi için hazırlanmalıdır.

• Odanın loş olması video monitörünün daha iyi görünmesini sağlayacağı için daha uygun olacaktır.

• Hasta sol yana yatırılarak, bel üzerinde kalan bölümünden kıyafetleri çıkartılarak pozisyon verilir.

• Hastanın kontrollerinin yapılacağı kalp bölümüne öncelikle bir jel sürülür.

• Taşınabilir (portable) EKO cihazının prob denen başlığı kalbin yüzeyi ve etrafında gezdirilmesiyle eko çekimi gerçekleştirilir.

• Kardiyoloji hekimi daha iyi görüntüler elde etmek için sizden nefes alıp vermenizi veya nefesinizi tutmanızı isteyebilir.

• Yaklaşık 15-20 dk kadar süren Evde EKO çekimi, (Ekokardiyografi) monitörden izlenebilir, çekim tamamlandığında sonuçlar cihazın özel kağıdına basılabilir veya monitöre kaydedilebilir.

• Evde Eko hizmetinin tamamlanmasının ardından çıkan sonuç çekimi gerçekleştiren kardiyoloji hekimi tarafından raporlanır.

• Gerekli görüldüğü durumda hasta için uygun reçete yazılır.

• Tüm bu sonuçlar dijital ortamda hastanın diğer hekimleri ve hasta yakınları ile paylaşılır.

• Eko çekimi sırasında hasta herhangi bir ağrı veya sızı hissetmez.

Ekokardiyografi ağrılı bir yöntem midir?

Radyasyon içeren bir yöntem olmaması, işlem sırasında herhangi bir ilaç kullanılmaması sayesinde, hamileler ve yeni doğmuş bebekler dahil herkese, hiçbir risk ve acı yaratmadan uygulanabilir.

Ekokardiyografi güvenli bir test midir?

Ekokardiyografi herkese yapılabilir, oldukça güvenli bir tetkiktir.

Ekokardiyografi radyasyon yayar mı?

Ekokardiyografi asla radyasyon yaymaz, bu nedenle her yaşta hastaya, çocuklara ve hamilelere rahatça uygulanabilen bir tetkiktir.

Ekokardiyografi cihazı ses çıkarır mı?

Ekokardiyografi ölçümü ses çıkarmaz; cihaz sessiz çalışmaktadır.

Ekokardiyografi için ön hazırlık gerekir mi?

Ekokardiyografi testi için bir ön hazırlığa gerek bulunmamaktadır. Yalnızca ekokardiyografi için rahat bir kıyafet giymek yeterli olacaktır. Ekokardiyografi yaptıracak hastanın, doktorundan neden ekokardiyografi yapılacağını belirten bir istek kağıdını hastaneye getirmesi gerekmektedir.

Ekokardiyografi raporunda neler bulunur?

Raporun içeriğinde kalbin anatomik yapısı, kalbi saran zarın görünümü, durumu, kalp kapakçıklarının durumu, kalbin kanı vücuda pompalama gücü, kalp kapakçıklarının hareketi, büyük damarların durumuyla ilgili veriler bulunur.

Ekokardiyografi raporu nasıl değerlendirilir?

Ekokardiyografi sonuçları, tetkiki isteyen doktora rapor halinde iletilir. Ekokardiyografi raporu kardiyoloji doktoru tarafından incelenir ve değerlendirilir. Raporu değerlendiren kardiyoloji doktoru, hastayla ilgili elde edilen tıbbi bilgileri yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.