Evde EKG (Elektrokardiyografi) Çekimi

Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri tarafından organize edilen bir görüntüleme hizmetidir. Bu hizmet ile medikal tedavisine evde devam edilen hastaların ihtiyaçları profesyonel şekilde karşılanmaktadır.

Evde EKG (Elektrokardiyografi) Çekimi
Evde EKG (Elektrokardiyografi) Çekimi

EKG yani Elektrokardiyografi, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp kası iltihapları, kalp ritim bozukluğu, göğüs ağrısı, kalple ilişkili diğer birçok hastalığın teşhisinde, uygulanan yardımcı görüntüleme yöntemlerden biridir.

EKG cihazı cilde yapıştırılan elektrotlar ile kalbin elektriksel verilerini (kalp ritmi, kalp atışları ve kalple ilgili reaksiyonlar) almaya yarar. EKG çekimi sayesinde kalbin çalışmasına dair pek çok veri elde edilerek gerekirse ileri tetkiklere başvurulabilir.

EKG Neden Çekilir?

Hastanın şikayetleri doğrultusunda hekimin kalpte bir sıkıntı olduğunu düşündüğü durumlarda hasta için EKG (elektrokardiyografi) işlemi planlanabilir. EKG çekiminde kalbin ritminde bir değişiklik olup olmadığı ve kalp damarlarındaki darlık gibi durumlara dair ipuçları gözlemlenebilir.

EKG Çekimi Nasıl Organize Edilir?

  • Hastanın primer hekimi, hastanın şikayetleri doğrultusunda durum değerlendirmesi yaparak gerekli gördüğü taktirde EKG (elektrokardiyografi) çekimi talebinde bulunabilir.
  • Aile yakınları bu hizmeti Evde bakım ve sağlık hizmetleri veren profesyonel bir kurumdan talep eder.
  • Evde bakım ve sağlık hizmetleri yetkilisi hizmetle ilgili prosedürleri hasta yakınına aktarır ve onay alır.
  • Aile yakınlarının onayının ardından uygun gün/saat belirlenir.
  • Radyoloji teknisyeni veya bakım hemşiresi belirlenen zaman aralığında hastanın EKG çekimini yapmak üzere belirlenen adrese giderek çekimi gerçekleştirir.
  • Çıkan sonuçlar hekim ve hasta yakınları ile paylaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.